BLOG

Yangın Merdivenleri

Yangın merdivenleri, çoğunlukla bina dış cephesine veya uygun olan bina boşluklarına inşa edilen, yangın veya diğer acil afet durumlarında kaçış olanağı sağlayan çelik konstrüksiyon bir yapıdır. Genellikle büyük binalarda yangın merdivenleri iç bölmelerde bulunur. Bunun sebebi de binada insan çoğunluğunun fazla olmasıdır.

Belediye yönetmeliğine göre zorunlu hale getirilen yangın merdivenleri, deneyimli firmalar ve alanında uzman yangın merdivenciler tarafından yapılmalıdır. Bazı yangın merdiveni firmaları yalnızca kar elde etmek için malzemeden çalarak insan hayatını tehdit eden üretimler gerçekleştirmekteler. Bu nedenle yönetmelik kurallarına uymayan firmalarla çalışmamanızı öneririm. Binanıza yangın merdiveni yaptırmayı düşünüyorsanız,yangın merdiveni üretimi ve kullanılacak malzemeler hakkında bilgi alınız.

Yangın merdivenlerinin birçok çeşidi vardır. Ancak, en yaygın olan 2 adet yangın merdiveni çeşidi bulunur. Bunlardan biri ; Z tipi yangın merdiveni, diğeri ise ; Dairesel yangın merdiveni tipidir. Türkiye ve İstanbul yangın merdiveni seçimini yaygın olan Z tipi yangın merdiveninden yana tercih etmiştir. Binaya uygunluğuna göre seçilen yangın merdiveninin imalatını yönetmelik bilincinde olan yangın merdiveni firmaları yapmalıdır.

Yönetmelik gereği, yangın merdiveni yapılması gereken bazı zorunlu alanlar vardır. Eğitim hizmeti veren kurumlar, sağlık hizmeti veren kuruluşlar, gıda sektörü, ceza evleri, konaklama kuruluşları (otel, pansiyon vs. )alışveriş merkezleri gibi binalarında yangın merdiveni bulundurmaları zorunludur.

Yangın merdiveni satışı yapılmadan önce yönetmeliklere uygunluğu, üretimi, imalatı, vs. gözden geçirildikten sonra görüşülen firma ile anlaşma sağlanabilir. Yangın merdiveni fiyatları ise, kullanılan malzemeye, yangın merdiveninin yüksekliğine ve tipine göre değişiklik göstermektedir.

Yangın merdivenleri can güvenliğiniz için çok önemli bir konudur. Binanızda yangın merdiveni yoksa güvenilir bir firma ile anlaşıp, binanıza yangın merdiveni yaptırın. Canınızı tehlikeye atmayın.

Yangın merdivenleri  fiyatlarını da yangın merdiveni imalatında kullandığı malzemelere dayandırmalıdır. Yangın merdiveninin  üretiminde kaygan maddelerden kaçınılmalı ve yapılan merdiven ısıya en az 90 dakika  dayanıklı olmalıdır.Binaların boşluklarına doğru yapılan merdivenler büyük felaketler doğurmaktadır.Yangın merdiveni basamak yüksekliği 17.5 cm basamak genişliği ise 25 cm kadar olmalıdır.Yüksek binalarda yangın merdivenleri binanın içine yapılmalıdır.Bu durumda çift kollu denilen Z tipi yangın merdiveni tercih edilebilir.Kat sayısı az olan binalarda ise dairesel yangın merdiveni tercih edilebilmektedir.Bu merdivenler gelişen teknolojinin  olanaklarından yararlanılarak yapılmalı ve bu konuda sertifika alımı zorunluluğu getirilmelidir.

Sizler de bütçenize uygun,yangın merdivenleri yönetmeliğine uyan firmalarla görüşebilir binanızın yapısına ve yüksekliğine uygun yangın merdivenleri tercih edebilirsiniz.      Yangın merdivenleri, çoğunlukla bina dış cephesine veya uygun olan bina boşluklarına inşa edilen, yangın veya diğer acil afet durumlarında kaçış olanağı sağlayan çelik konstrüksiyon bir yapıdır. Genellikle büyük binalarda yangın merdivenleri iç bölmelerde bulunur.

yangın kapısıyangın kapısı imalatıyangın kapısı fiyatlarıyangın kapısıyangın kapısı imalatı –  yangın kapısı fiyatlarıyangın kapısıyangın kapısı imalatıyangın kapısı fiyatlarıyangın kapısıyangın kapısı imalatıyangın kapısı fiyatlarıyangın kapısıyangın kapısı imalatıyangın kapısı fiyatlarıyangın kapısıyangın kapısı imalatıyangın kapısı fiyatlarıyangın kapısıyangın kapısı imalatıyangın kapısı fiyatlarıyangın kapısıyangın kapısı imalatıyangın kapısı fiyatlarıyangın kapısıyangın kapısı imalatıyangın kapısı fiyatlarıyangın kapısıyangın kapısı imalatıyangın kapısı fiyatlarıyangın kapısıyangın kapısı imalatıyangın kapısı fiyatlarıyangın kapısıyangın kapısı imalatıyangın kapısı fiyatlarısac kapısac kapı kasasımetal kapımetal kapı kasası - sac kapısac kapı kasasımetal kapımetal kapı kasası - yangın merdiveniyangın merdiveni imalatıyangın merdiveni fiyatlarıyangın merdiveniyangın merdiveni imalatıyangın merdiveni fiyatlarıyangın merdiveniyangın merdiveni imalatıyangın merdiveni fiyatlarıyangın merdiveniyangın merdiveni imalatıyangın merdiveni fiyatlarıyangın merdiveniyangın merdiveni imalatıyangın merdiveni fiyatlarıyangın merdiveniyangın merdiveni imalatıyangın merdiveni fiyatlarıyangın merdiveniyangın merdiveni imalatıyangın merdiveni fiyatlarıyangın merdiveniyangın merdiveni imalatıyangın merdiveni fiyatlarıyangın merdiveniyangın merdiveni imalatıyangın merdiveni fiyatlarıyangın merdiveniyangın merdiveni imalatıyangın merdiveni fiyatlarıyangın merdiveniyangın merdiveni imalatıyangın merdiveni fiyatları –  yangın merdiveniyangın merdiveni imalatıyangın merdiveni fiyatları –  yangın merdiveniyangın merdiveni imalatıyangın merdiveni fiyatları –  yangın tesisatıyangın sprinkleriyangın söndürne - yangın tesisatıyangın sprinkleriyangın söndürne - çelik çatıçelik çatı imalatıçelik konstrüksiyonçelik çatı fiyatlarıteras çatı - çelik çatıçelik çatı imalatıçelik konstrüksiyonçelik çatı fiyatlarıteras çatıferforjeferforje fiyatlarıferforje imalatıferforjeferforje fiyatlarıferforje imalatı - ferforjeferforje fiyatlarıferforje imalatı - ferforjeferforje fiyatlarıferforje imalatıyangın tüpüyangın tüpü fiyatlarıyangın tüpü dolumu -   yangın tüpü servisi - cam temizliğicam silmecam temizlemecam temizlik - cam temizliğicam silmecam temizlemecam temizlik yangın merdiveniyangın merdiveni imalatıyangın merdiveni fiyatları yangın merdiveniyangın merdiveni imalatıyangın merdiveni fiyatları.

KARABOĞA MÜHENDİSLİK LTD ŞİRKETİMİZDEN HİZMET ALAK İÇİN LÜTFEN ARAYINIZ.

Genellikle büyük binalarda yangın merdivenleriiç bölmelerde bulunur. Bunun sebebi de binada insan çoğunluğunun fazla olmasıdır.