Yangın Merdiveni Görevi Nedir?

Yangın Merdiveni Görevi Nedir?

Yangın Merdiveni Görevi Nedir?

‘Yangın merdivenin’ görevi yangın anında insanların can güvenliğini sağlamaktadır. Binalarda kullanılmakta ve gerekli olan tüm özellikleri içinde barındırmalıdır. ‘Yangın merdiveni’ piyasada çeşitli türlerde bulunmakta ve satılmaktadır.

Yangın merdiveni seçiminde dikkat edilmesi gerekenler, binada çalışan insan sayısı, bina yüksekliği ve binanın kaç katlı olduğu gibi kriterler önceden belirlenmelidir. En önemli kural ise binaya uygun bir yangın merdiveni almaktır. Yangın yönetmeliğindeki kurallarda dikkate alınmalı ve uygulanmalıdır. ‘Yangın merdivenin’ yapımında kullanılan çeliklerin paslanmaz ve yangına dayanıklı olmalıdır. Sektörde hizmet veren birçok firma yangın merdivenleri konusunda detaylı bilgi vermektedir. Yangın merdiveni alınmadan önce gerekli kapasite hesapları yapılmalı ve çıkan sonuçlara göre seçim yapılmalıdır. Özellikle ‘yangın merdiveninin’ montajı, insanların kolay bir şekilde ulaşabileceği alanlara yapılmalı ve yangın anında kullanımı rahat olmalıdır. Yangın merdivenlerinin önemli bir özelliği ise montaj olduğu bölgeye uygun seçilmesidir. Can kayıplarının yaşanmaması için yönetmelikte geçen tüm montaj kuralları dikkate alınmalıdır. Yangın merdivenlerinin estetik görünümü de önem bir ayrıntıdır. Birçok müşteri yangın merdiveninin görünümüne, rengine ve kalınlığına göre almaktadır. Firmalar gelişen teknoloji sayesinde yangın merdivenlerinin estetiğini de güzelleştirmiştir.

 Bir ‘yangın merdiveni’ alırken dikkat edilmesi gerekenler ise binaya uygun olup olmadığı, kalitesi, yapımında kullanılan malzemelerdir. Alıcı bu kriterlere göre seçim yapmalıdır. Yangın merdini firmaları müşterilerine bu konuda bilgilendirme ve montaj yerinde önceden keşif yapmaktadır. Yangın merdivenlerinin seçiminde fiyat analizinin de yapılması gerekmektedir. Çelik ve paslanmaz malzemelerin kullanılması yangın merdiveninin kalitesini arttıran önemli özelliklerdir. Günümüzde yapılan en büyük hata ise yangın merdivenlerin kapalı tutulmasıdır. Kesinlikle yangın merdivenleri kullanıma hazır bir şekilde bekletilmeli ve gereksiz yere meşgül edilmemelidir. Doğru seçilmiş bir yangın merdiveni ile birçok canı kurtarabilir ve çalışanlarınızın güvenliğini sağlayabilirsiniz.